Buty z długą historią

Choć buty espadryle od kilku sezonów zawojowały rynek modowy i każdy bez względu na płeć chce je mieć w swojej szafie, to nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że espadryle to też buty z długą historią. Choć przyjmuje się, że rozkwit ich wytwarzania nastąpił w XVIII wieku, to wiele źródeł podaje, że model ten znany jest znacznie dużej.

Hiszpańska tradycja

czarne espadryleWedług niektórych źródeł espadryle są butami o bardzo długiej historii. Niektórzy podają, że podobno archetypy tego typu obuwia były wyrabiane już nawet kilka tysięcy lat temu. Co ciekawe, w muzeum archeologicznym w hiszpańskiej Granadzie można np. zobaczyć bardzo prymitywny egzemplarz espadryli, który według historyków ma około 4000 lat.

W historii Hiszpanii espadryle pojawiają się od ok. XIII wieku, kiedy to wielu hiszpańskich rzemieślników trudniło się ich żmudną, ręczną produkcją. Wówczas ten typ obuwia noszony był głównie przez chłopów. Później, w kolejnych stuleciach zauważano coraz szersze zastosowanie espadryli, które w pewnym momencie noszone były nawet przez żołnierzy hiszpańskich, kapłanów, a także górników. Tak szerokie zastosowanie espadryli świadczy też o tym, że pierwsze modele, w całości wylatane ręcznie były bardzo trwałe, czego w dzisiejszych czasach raczej już nie można o nich powiedzieć. Wówczas te tradycyjne espadryle były szyte głównie z czarnego płótna. Buty espadryle z tkaniny w naturalnym kolorze były uważane za bardziej eleganckie i takie obuwie zakładano głównie w niedzielę. Na espadryle równie chętnie wykorzystywano też płótna w kolorowe paski, które wówczas nawiązywały do regionów Hiszpanii, w których to je tkano. Nie wiadomo czy były wówczas espadryle wiązane.